Skip to content

Ministrist kasvas suhtekorraldaja: Marko Pomerants jagab suhtekorralduse nippe

Allikas: Lääne-Virumaa Uudised

On 2019. aasta. Riigikogust jääb napilt välja teenekas minister Marko Pomerants. Valimised võiks olla tuntud poliitikule isiklikuks löögiks, aga ta liigub edasi. Endisest ministrist saab suhtekorraldaja.

“Oled näiteks Triin Varek.” Marko Pomerants pole küll Rakvere linnapeale ja koalitsioonipartnerile ühtegi teksti või kõnet kirjutanud, aga oma tööd selgitas ta läbi kreisilinna meeri. 

“Minu tööks on nihe tekitada, asjad ei liigu paigast ja siis …. või mingi jama ära hoida või mõnel inimesel aidata arvamusliider olla. See viimane on nagu näitleja töö – kehastud teiseks inimeseks,” selgitas Pomerants.

Veelgi enam. Nad on armastuse kolmnurkasid sirgeks ja punktiks eraldanud, aidanud ebakompetentsuse tasemele jõudnud ülemusest lahti saada.


“Klient tuleb ja me küsime, mida ta tahab saavutada? No siis läheb lahti. Granaadid lendu, suitsupommid. Selline asümmeetriline värk nagu tänapäeval räägitakse,” sõnas Pomerants.

Muidugi on nende eesmärk üks: aidata saavutada inimesel soovitud tulemus ja seda legaalsel teel. Tulemuse 100% ei pruugi alati õnnestuda.

Kaks aastat suhtekorraldajana tegutsenud Pomerants nentis, et olulisim nihe on seotud taipamisega, et ise ei muutuks kliendi arusaamade kandjaks ja tingimata pole vaja teise inimese maailmavaadet jagada.

Kuigi Pomerantsi tööandjat tabas totaalne edu, sõnas mees, et suhtekorraldajana on ta uhke nädalajagu päevi tehtu ja loodu üle.

“Selle viimase eest ma sentigi raha ei teeninud, aga see töö oli pühapäeva öösel vastu esmaspäeva. Rakvere koalitsioonilepe, mis õnnestus tänu erinevate osapoolte tahtele,” lausus ta.

Pomerants meenutas ka kahe aasta tagust maasikakorjajate sõda, mille töövõidu raames sündis üks kiri.

“Naljakas on olnud see, kuidas maasikataim Asia kirjutas peaministrile avaliku kirja, mis ilmus Päevalehes.” Tookord palju poleemikat tekitanud kirjatükis edastasid maasikakasvatajad Jüri Ratasele, et nad raha ei palu, lubatagu lihtsalt naasta tavapärase töö juurde.

“Mõnda asja ei avaldaks ka. Mustkunstnik ju ka kõiki trikke lahti ei räägi,” ütles Pomerants.

Vale ja tõde suhtekorralduses

Ta sõnas, et suhtekorralduses valet polegi. Tõdesid on küll. “Ole kliendi vastu aus. Ära anna katteta lubadusi. Suhtekorralduses valet polegi. Küll on võimalik kirjutada samu sõnu erinevalt kokku pannes nunnu ja karm arvamuslugu,” loetles Pomerants.

Piiri ees pole, enda sõnutsi on tal uusi kogemusi võimalik veel noppida küll ja küll. Pomerants tõi olukorra ilmestamiseks näite, kuidas ta hiljuti hämmastus, et maakonna linna tasemel ametnikud ja poliitikud valetavad nii, et pole asigi.

Kui suhetes ja korralduses inimestele midagi soovitada, siis tõmbab ta paralleeli poliitikaga. “Kõige rohkem jama on alati omadega, mitte kunagi ametliku vastasega. Omadega suhte hoidmisse tuleb panustada,” nentis Pomerants.

Ta soovitas alati ka passi vaadata, 50-aastane inimene ei tohiks lubada kaheteistkümnese retoorikat.

“Praegu on selline eriline kurjuse aeg – see nakkab. Mõtlesin, et jään ka ise karantiini leebuma,” lausus Pomerants.

Napilt Riigikogu ukse taha jäämine pani tegutsema

“Minu niinimetatud uues elus on olnud kaks olulist daatumit. 30.04.2019, mil registreerisin oma ettevõtte Bitter orange OÜ ja 25.11. 2019, kui astusin Powerhouse uksest sisse,” ütles Pomerants.

Suhtekorraldajast eksminister nentis, et tema jaoks oli see väikese algkapitaliga teostatav äriplaan. “Mis Janek Mäggisse puutub, siis ma olin temaga sinapeal.” Pomerants ütles, et nad olid korra rääkinud, et võiks ja teeks, aga novembris teatas ta tuntud suhtekorraldajale, et nüüd teemegi. “Minu kogu elu pole partnerlus Powerhousega. Mul veel neli-viis erinevat tegemist,” nentis Pomerants.

Elukogenud Tamsalu päritolu mees, kes armeed teeninud Afganistanis, võtnud mitmel korral kanda ministriametit on ettevõtlik mees. Ta uskus endasse. Kõik klappis.

“Uus algus, kirjutada ma oskan. Inimene, kes on olnud minister teab, kuidas riik toimib, kuidas inimesed mõtlevad,” loetles ta positiivset. Aga. Pomerants nentis, et kui pelguse poolt kirjeldada, siis kunagi ei tea, kuidas inimestega suhe laabub. Ometi. Pomerants lausus, et lihtne vastus on see, et tal ei olnud keeruline populaarsesse suhtekorraldusvaldkonda tööle minna.