Skip to content

Kadrina – peatuskoht pühal saunateel

Kuigi ma seni arvasin, et Narva sümboliks on Hermanni linnus, Kreenholmi kvartal või uuemast ajast kolledžihoone, siis võta näpust! Hiljuti tuli välja, et Narva sümboliks on hoopis tank. Kui Kadrina peale mõelda, siis siingi on erinevaid võimalusi. Üheks näiteks võiks olla Emakeele ausammas kui muidu elutu sümbol, millel tuletatakse küll meelde, et sõna seob. Viimastel aegadel on järjest rohkem pildis Kadrina laululava, mis ilmselt sündmuste rahvarohkuselt jääb maha vaid Tallinna ja Tartu ametivendadele. Selle nädala näoks on aga ilmselgelt 65. sünnipäeva tähistav Kadrina saun ja mitte kui arhitektuuri šedööver, aga omanäoline kogukonnamaja. Eesti saunamaastikul on tegemist kindlasti millegi palju suuremaga kui alevikusaun. Kui näiteks Eestis oleks püha saunatee, mis algaks Kunda Lammasmäelt, kui ühest vanimast asulapaigast Eestis, siis peale Aqva Spa läbimist oleks sel rännuteel Kadrina saun, kust keha ja hinge puhastuse rännaku ettevõtnu saaks siirduda Väike-Maarja poole, et sealt üle Järva-Jaani paari nädala pärast lõpetada kusagil Rõuge kandis suitsusaunas hoopis parema inimesena.  Muide Lammasmäe on tänaseks väga saunarikkaks paigaks saanud. Praegu veel sellist püha saunateed ei ole, aga võib olla saab see kunagi olema.

Kuigi saunas saab ka ihuüksi käia, siis  kaks on parem ja kakskümmend annab juba hoopis teise olemise, sest saun ilma saunalisteta on ikka täitsa küsitav ehitis. Seda ajal, kus sünnitama kiputakse enamasti sünnitusmajas ja sauna kunagine polüfunktsionaalsus on saanud hoopis teise kuju. Olgu nende võimalike kõrvaltegevustega kuidas on, aga  põhiliseks jääb ikka ihuharimine. Kõik muu on boonus. Nii nagu raamatukogud on ajas muutunud, kuigi raamatuid saab sealt endiselt laenutada, nii on muutunud ka saunades toimuv.

Kui teha saunavõõrale inimesele saunaskäimise plokkskeem, siis on selles Kadrina sauna näitel vähemasti neli osa. Kõigepealt sisenemine. Esimesed tervitused toimuvad juba enne sauna jõudmist, sest keegi on selles skeemis jõudnud juba filosofeerimise etappi, aga sina alles suundud piletit ostma. Sisenemise hulka käib ka vaba kapi otsimine, sest tegemist on väga rahvarikka paigaga. See on midagi sarnast, kui otsid laupäeval Põhjakeskuse juures parkimiskohta, aga kohe ei kipu leidma.

Kui kapp leitud, vorstid või pelmeenid külmkappi pandud ja püksid maas, siis oled esimese etapi läbinud. Tegelikult lastakse sauna ilma pelmeenideta ka. Piletiostust piisab. Nüüd oled sa järgmiseks faasiks valmis. Sa siirdud lavaruumi suunas ja jällegi tervitad inimesi, kes on sinust mõne faasi võrra nihkes ja juba pesevad või võtavad peale laval käimist külma dušši.

Oled jõudnud lavaruumi. Seal sa tunned end nagu nädalavahetusel Aqva parklas. Erinevus on aga selles, et vabu kohti ei leia mitte kaugemal vaid kõrgemal, sest viienda klassi loodusõpetuse programmis õpitav saab siin selge tõestuse. Soojem õhk on hõredam ja kergem ning üleval on kuumem. See aga pole kontimööda kõigile saunalistele. Kui oled saunaklubi liige võid küsimata leili visata. See lavaloleku etapp kestab kuni võhma on. Kadrina saunas viheldakse. Tegemist pole kohustuse vaid võimalusega.

Oledki valmis järgmiseks etapiks – õlu ja filosofeerimine ning aruandmine oma vahepealsete tegevuste osas, mis mõnele saunalisele on silma hakanud. Kui oled saunaklubi liige, siis on sul selleks puhuks klubi purpurne saunalina või sinine hommikumantel ümber võtta.

Selles etapis võib olla ka ekstra. See ekstra tähendab kutsutud külalist – mõnda ministrit, isegi peaministrit, pappi, põllumeest, treenerit, eurosaadikut, parteijuhti, vallavanemat. Kadrina Saunaklubi ajaloos – see on oluliselt lühem Kadrina sauna ajaloost, on neid vahvaid mehi ja naisi olnud kümneid. Kadrina saun on ka rahvaülikooli eest ja peaks olema Eesti täiskasvanute haridussüsteemi lahutamatu osa ning riiklikul finantseerimisel.

Siit edasi võib minna lavalkäimise ja filosofeerimise kordusteks kuni saunaõhtu hakkab otsi kokku tõmbama ning mängu tuleb hiigelpann, kus kuumadel kerisekividel saavad soojaks paprika, pelmeenid ja vorstid, sest kuidas sa ikka tühja kõhuga saunast koju lähed. Koju mineminegi võib eraldi etapiks kujuneda.

Kadrina saunalised võiks olla etaloniks loosungile erinevus rikastab. See tähendab poisikesi, mehi ja vanamehi, tüdrukuid, naisi ja küpsemaid naisi. Siit leiab eestlasi, soomlasi, venelasi, taanlasi, moldaavlasi, valgevenelasi ja ilmselt ka ukrainlasi. See tähendab väga erinevate elukutsete esindajaid ajakirjanikest põllumeesteni ja riigiametnikest rekkajuhtide ja kirglike kalameesteni. Kadrina saunalised võiks moodustada ka kollektsionääride maakondliku katusorganisatsiooni. Õllepudeli siltide korjamine kõlab loogiliselt. Mõistetavalt on vähem on neid inimesi, kes korjavad kerisekive ja rohkem jällegi neid, kes koguvad pastakaid. Seetõttu on valimiseelne aeg pastakakorjajate saagikogumiseks parim. Läänevirulaste tee Riigikogusse käib ikka läbi Kadrina sauna. Siit on ka Europarlamenti mindud.

Kadrina saunaklubi tegevus pole mitte kõigile kadrinalastele arusaadav olnud. Sauna tänava saamise nimel on kohtuski käidud. Kadrina saunarahvas pole end oma tegevustes sauna ega selle ümbrusega piirdunud. Ikka on miskit ette võetud. Kas on koos rajatud  terviserada või pakutud lähemalt ja kaugemalt tulnuile väikeste pruulikodade toodangut hinnata. Seekordne sauna juubel toob Kadrina rahvale oma seebi. Kuigi ma alguses mainisin, et saun ilma saunalisteta pole miskit, siis peab ilmselt nõustuma asjaoluga, et midagi selles vanas majas peab olema, et inimesed oma vabast ajast suurtel kiirustel ja hulgakaupa sinna ikka ja jälle tee leiavad.

Kuuma kerist ja saunaliste voogamist.